Dzień Głośnego Czytania – wspieramy miłość do książki
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, obchodzony co roku, powstał dwie dekady temu z inicjatywy mającej na celu popularyzację czytelnictwa oraz rozwijanie pasji do literatury. To wyjątkowe święto ma na celu przypomnienie o istocie wspólnego czytania – zarówno w domach, jak i w szkołach, bibliotekach oraz innych miejscach.
Dzień Głośnego Czytania przypada 29 września, czyli dzień urodzin Janiny Porazińskiej. W tym roku przypadł na niedzielę, z tego powoduj w szkole obchodziliśmy go 30 września.
Pomysłodawcą inicjatywy była Polska Izba Książki, która w 2001 roku postanowiła uczcić to święto, wybierając na patronkę Janinę Porazińską – autorkę licznych książek dla dzieci, takich jak:
– „Szewczyk Dratewka”,
– „Kozucha Kłamczucha”,
– „Wesoła gromadka”,
– „Za górami, za lasami”,
– „Pamiętnik czarnego noska”.
Głośne czytanie niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla dzieci, jak i dorosłych:
– **Rozwój wyobraźni** – obrazy kreowane w umyśle na podstawie usłyszanych słów rozwijają kreatywność i twórcze myślenie.
– **Poprawa koncentracji i umiejętności słuchania** – aktywne słuchanie wspomaga rozwój zdolności poznawczych.
– **Budowanie więzi** – wspólne czytanie to doskonały sposób na spędzanie czasu, wzmacnia relacje i sprzyja otwartej komunikacji.
– **Rozwój językowy** – głośne czytanie wzbogaca słownictwo, poprawia zdolności wyrażania się oraz umiejętność formułowania myśli.
– **Zachęta do samodzielnego czytania** – dzieci, którym czyta się na głos, częściej sięgają po książki i rozwijają zamiłowanie do literatury.
Dołącz do obchodów Dnia Głośnego Czytania i podziel się radością z odkrywania literatury z innymi!