Międzynarodowy Dzień Książki dla dzieci

To święto nieprzypadkowo obchodzone jest 2 kwietnia. W ten dzień, w 1805 roku urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen, autor takich baśni jak „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka” czy „Królowa Śniegu”.

Święto uchwalono w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY, Polska sekcja tej organizacji istnieje od 1973 roku). Każdego roku gospodarzem święta jest inne państwo – impreza odbywała się już w takich krajach jak Japonia, Belgia, Brazylia, Rosja, Hiszpania, Indie, Nowa Zelandia, Egipt, Stany Zjednoczone. Polska także była gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci – w 1979 roku.

Z tej okazji w naszej szkole 4 kwietnia odbyły się warsztaty, na których dzieci robiły zakładki do książki pod opieką pani Agnieszki Długosz.

Młodsi uczniowie mogli zapoznać się z twórczością Hansa Christiana Andersena. W trakcie słuchania mali czytelnicy pomalowali ilustracje do wybranych baśni. Dwie najlepsze prace zostały nagrodzone – uczniowie otrzymali pamiątkowe egzemplarze baśni oraz słodki upominek.

„List do Andersena” J. Kulmowa

Ja dziękuję panu
panie Janie Christianie
za to bardzo dziecinne bajanie.
Za kominiarczyka co się kochał  w pasterce.
Za słowika –
że miał żywe serce. Za szkiełko Królowej Śniegu.
I za smutny los żołnierza cynowego.
Za księżniczkę na ziarnku grochu.
Za cień,
który trwa przy mnie wszędzie.
I za każde brzydkie kaczątko,
co wie teraz, że łabędziem będzie.

Skip to content