Dzień Bezpiecznego Komputera

12 października obchodzimy Dzień Bezpiecznego Komputera.

To dobra okazja, by przypomnieć o podstawowych zasadach, które pomogą nam chronić naszą prywatność, dane osobowe oraz pieniądze w świecie wirtualnym. Liczba cyberprzestępstw cały czas rośnie, warto więc wiedzieć, jak się przed nimi bronić.

O tych zasadach warto pamiętać nie tylko w Dzień Bezpiecznego Komputera:

Hasło
To, że nasze urządzenia (np. komputery) oraz konta na różnych stronach internetowych powinny być zabezpieczone hasłem, jest oczywiste. Problemy często zaczynają się przy jego wyborze. Pamiętajmy, że dobre hasło powinno być unikatowe i trudne do odgadnięcia dla innej osoby. Nasze imię, data urodzenia lub prosta sekwencja klawiszy to zdecydowanie zły wybór. Jeśli chcemy naprawdę zabezpieczyć nasz sprzęt, musimy użyć unikalnego i odpowiednio skomplikowanego hasła. Długość takiego hasła ma znaczenie i znacznie utrudnia pracę wirtualnym złodziejom. Jego zapamiętanie może być trudne, więc warto używać managera haseł, który wygeneruje nam odpowiednio długie i skomplikowane hasło i je zapamięta.

WiFi
Jeśli korzystamy z laptopa lub smartfona w czasie podróży (np. pociągiem), może się zdarzyć, że będziemy chcieli skorzystać z publicznego WiFi. Powinniśmy jednak zrezygnować wtedy np. z przeprowadzania operacji finansowych czy logowania się do poszczególnych serwisów swoimi danymi. Przestępcy mogą podsłuchiwać ruch w danej sieci lub nawet się pod nią podszywać.

Antywirus i aktualizacje
Na rynku jest dostępnych naprawdę wiele programów antywirusowych. Niektóre są darmowe, inne płatne. Są takie, które oferują jedynie najważniejsze funkcjonalności, oraz te, które mają dodatkowe moduły. Możemy wybierać spośród nich, ale zainstalowanie antywirusa to konieczność. Na tym jednak nie koniec. Trzeba również aktualizować antywirusa oraz sam system operacyjny. Przestępcy co rusz tworzą nowe sposoby omijające zabezpieczenia, a producenci oprogramowania mogą zapewnić nam bezpieczeństwo tylko przez systematyczne „łatki”, dostarczane w aktualizacjach.

USB
Pendrive’y potrafią być naprawdę przydatne, ale należy podłączać do komputera tylko te, których jesteśmy pewni. Korzystanie z pendrive’a, którego np. znaleźliśmy na dworze i ciekawi nas, co na nim jest, to zdecydowanie zły pomysł. Tak samo jest z innymi urządzeniami zewnętrznymi, np. z dyskami twardymi. Podłączenie niepewnego sprzętu może grozić instalacją szkodliwego oprogramowania na komputerze. Jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy też stosować osłonki na kamery internetowe w naszym komputerze. Istnieją programy szpiegujące, które umożliwiają podglądanie tego, co robimy.

Podwójne zabezpieczenia
Uwierzytelnianie dwuskładnikowe to coś, co daje nam bezpieczeństwo na wyższym poziomie. Polega to na tym, że oprócz wpisania hasła (np. do Facebooka lub bankowości internetowej) będziemy musieli potwierdzić logowanie w dodatkowy sposób, np. wpisując kod otrzymany SMS-em. To znacznie utrudnia działanie cyberprzestępcom. Nawet jeśli złamią oni nasze hasło, to bez naszego telefonu wciąż niewiele mogą zrobić. Zazwyczaj poszczególne serwisy i programy proszą o podwójne uwierzytelnianie wtedy, gdy logujemy się z innego urządzenia, niż dotychczas.

Skip to content