Patron

Patronem Szkoły Podstawowej w Żeliszewie Podkościelnym jest Marszałek Józef Piłsudski

twórca niepodległego państwa polskiego, pierwszy Marszałek Polski i Naczelnik Państwa, dwukrotny premier Polski. Dał się poznać zarówno jako odważny i niezłomny dowódca i przewidujący polityk. Był człowiekiem skromnym, sercem i duszą oddanym Ojczyźnie. Nieprzypadkowo to właśnie ta postać została wybrana jako wzór dla młodego pokolenia.

Warto w życiu codziennym przywoływać jego słowa:

„Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem. Staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium.”

„Gdy jestem w rozterce ze sobą, gdy wszyscy przeciwko mnie, (…) pytam się samego siebie, jak by matka kazała mi w tym przypadku postąpić i czynię to, co uważam za jej prawdopodobne zdanie.”

“Kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien  szacunku teraźniejszości. Ani nie ma prawa do przyszłości”

„Jedynie czyn ma znaczenie. Najlepsze chęci pozostają bez skutku, o ile nie pociągają za sobą następstw praktycznych.”

 
5 grudzień – Dzień Patrona naszej szkoły

Tego dnia w naszej szkole odbywa się uroczysta akademia, na którą są zapraszani  goście ze środowiska lokalnego.

Józef Klemens Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 roku w Żułowie na Wileńszczyźnie – w czasach, kiedy Polski nie było na mapie świataWraz z pięcioma braćmi i czterema siostrami do siódmego roku życia mieszkał na wsi, a później przeprowadził się do Wilna. Jego ojciec był powstańcem z 1863 roku, a matka Maria pochodziła ze znanego rodu szlacheckiego herbu Magiła. To ona wychowała go w patriotycznym duchu, o czym tak pisze sam Józef Piłsudski:

„Matka – nieprzejednana patriotka, wychowywała nas, robiąc nacisk na konieczność dalszej walki z wrogiem ojczyzny.”

Takie wychowanie – w duchu godności narodowej, w poczuciu wierności Ojczyźnie i walki orężnej z Rosją spowodowało, że młody Ziuk (tak nazywano Józefa w domu rodzinnym) związał się z konspiracyjnymi organizacjami, a w 1914 roku stanął na czele Legionów Polskich. Cel był jeden – niepodległość Polski!

Dzięki swoim czynom wojennym Piłsudski zyskał autorytet w społeczeństwie polskim, z tego powodu 11 listopada Rada Regencyjna przekazała mu władzę nad oddziałami Polskiej Siły Zbrojnej, a trzy dni później – 14 listopada – całą władzę.

Piłsudski ustalił strukturę prawną państwa polskiego i stanął na jego czele jako Tymczasowy Naczelnik Państwa.

Józef Piłsudski był człowiekiem niezwykle skromnym, dużą wagę przykładał do takich wartości jak: HONOR, OJCZYZNA, WOLNOŚĆ.

Jako przywódca narodu stawiający zawsze i wszędzie na pierwszym miejscu interes Polski, sam stanowił wzór skromności. Był autorytetem moralnym i politycznym. W uznaniu zasług otrzymał wiele  wyróżnień, odznaczeń i orderów zarówno polskich jak i zagranicznych.

Józef Piłsudski – pierwszy Marszałek Polski, wskrzesiciel Ojczyzny i zwycięski wódz z 1920 roku – to wzór w postępowaniu dla młodego pokolenia. Reprezentował takie wartości jak: patriotyzm, odwaga, prawość, lojalność, skromność, nieugiętość w dążeniu do celu. Jego słowa mogą być drogowskazem dla każdego: 

 „Zwyciężyć i spocząć na laurach – to klęska

Być zwyciężonym i nie ulec – to zwycięstwo”.

Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 roku o godzinie 20:45  w Belwederze , a żal po śmierci „Dziadka” okryła żałobą całe społeczeństwo polskie – niezależnie od poglądów. Dowodem tego niech będą słowa pożegnalne Romana Góreckiego (pisownia oryginalna):  “Najukochańszy nasz Wódz, Największy Człowiek, jakiego Polska w ciągu dziejów wydała – odszedł na wieczność. Odszedł od nas Pierwszy Żołnierz Polski, niestrudzony bojownik wolności, przez wieszczów narodu wyśniony, który wskrzesił Polskę do bytu niepodległościowego po wielkiej niewoli. Stworzył silna armię, która pod Jego dowództwem krwią i znojem żołnierza polskiego wyznaczała granice Rzeczypospolitej. Geniusz – nieprzerwana praca i niezłomna wola Marszałka postawiła Polskę w rzędzie mocarstw Europy”.

Został pochowany w krypcie św. Leonarda pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu w Krakowie. Serce zaś – zgodnie z jego ostatnią wolą – spoczęło w grobie matki na wileńskim cmentarzu Rossie. 

Skip to content